Zimní pitevní cvičení mediků

Zimní pitevní cvičení mediků proběhnou od pátku 16. 12. 2016 do středy 21. 12. 2016. Popitevní zkoušení proběhne ve čtvrtek 22. 12. 2016. Obsahovou náplní jsou Kosti, klouby, svaly, cévy, nervy a topografie končetin, ale taktéž svaly a vybrané topografické prostory trupu.

Organizace

Bloková výuka pitev probíhá obvykle pět dní následujících po sobě. Vzhledem k tomu, že pátek 23. 12. 2016 je volným dnem, museli jsme posunout výuku o jeden pracovní den do předchozího týdne. První tři dny bude výuka zahájena přednáškami zahrnujícími vybrané topografické prostory a útvary. Následně bude výuka probíhat v prostorách piteven. Docházka je povinná se 100% účastí. Nepřítomnost je možná jen z vážných důvodů se souhlasem vyučujícího. V případě vážných důvodů (nemoc apod.) se absence budou řešit individuálně s vedoucím ústavu. V době pitev odpadá čtvrteční přednáška a všechna praktika. Výuku pitev zajišťují pracovníci Anatomického ústavu společně se studentskými lektory a demonstrátory. Studenti jednoho dvojkruhu jsou rozděleni na tři menší skupinky (A–C), které umožňují lepší a účinnější výuku. Jednotlivé skupinky (A–C) se postupně střídají na třech stanovištích: učí se novou látku, opakují již probraná témata a preparují. Každý den každá skupinka postupně projde všemi stanovišti. Plán rotace a probíraná témata budou zveřejněna na začátku pitevního bloku.

Průběh

Povinné předpitevní přednášky v malé posluchárně:
V pátek 16. 12. 14.00–14.30:
Základy pitevního postupu
V pondělí 19. 12. 13.30–14.30: Průchody cév a nervů končetin
V úterý 20. 12. 13.00–14.00: Průchody cév a nervů končetin

Pitevní cvičení v pitevnách:
Pátek 16. 12. 14.30–18.00 (2x 10 min. pauza) Nová látka dne: nervy končetin
Pondělí 19. 12. 14.30–18.00 (2x 10 min. pauza) Nová látka dne: cévy končetin
Úterý 20. 12. 14.00–18.00 (2x 15 min. pauza) Nová látka dne: topografie končetin a trupu
Středa 21. 12. 14.00–18.00 (vlastní systém) Opakování a dopitvání topografických prostor
Čtvrtek 22. 12. (čas bude upřesněn během pitev) Popitevní zkoušení

Ústní zkoušení

Zkoušení proběhne ve čtvrtek 22. 12. 2016. Student na začátku dostane topografickou otázku, na niž má dostatek času na přípravu. Následně zkoušející pokládá otázky zaměřené na ukazování a poznávání struktur a prostor na kadaverech a preparátech. Na končetinách se zkouší prakticky všechno: kosti, klouby, svaly, krevní cévy, lymfatické cévy a uzliny, nervy (včetně kožní inervace) a topografické krajiny a prostory. Z trupu se zkouší všechny svaly a vybrané topografické prostory. Hluboké zádové svaly je potřeba ukázat a znát jejich název, systém, do kterého patří, funkci, inervaci a jen orientačně jejich začátky a úpony (u šíjových svalů je třeba znát přesné začátky a úpony svalů). Součástí zkoušení mohou být i klinické otázky vztahující se k daným strukturám nebo topografickým prostorům. Zkoušení jednoho studenta potrvá přibližně 5–15 minut. U zkoušení na pitevně platí, že student má bílý plášť, přezůvky (nebo návleky), rukavice a vlastní pinzetu.

Bližší informace ohledně povinné výbavy, provozního řádu piteven, pokusů a termínů, šaten a evaluace jsou na stránce Pitevní cvičení.

Seznam otázek – Zimní pitevna (Topografie končetin)

Horní končetina

4. Stěna hrudníku, spatium intercostale
  5. Průchody bránicí