Exkurze pro střední školy

Na Ústavu anatomie je možné domluvit se na exkurzi pro středoškolské třídy. Nejčastěji k nám chodí maturanti a žáci volitelných kurzů biologie, tedy ti, kteří směřují k přírodovědným oborům nebo přímo ke studiu lékařství.

Exkurze je rozdělená do tří částí: ultrazvukové vyšetření, klinická anatomie kostí a ukázka orgánových soustav a anatomických struktur na těle zemřelého dárce a preparátech. Třída se rozdělí do tří skupin a ty se na stanovištích prostřídají.

V úseku ultrazvukového vyšetření se studenti dozvědí, jak ultrazvuk funguje, na co se využívá a jaké jsou výhody a nevýhody tohoto vyšetření. Proběhne také praktická ukázka a demonstrace orgánových soustav břicha na samotných studentech; ti si nakonec budou moci sami vyzkoušet, jak vyšetření provádět.

V úseku klinické anatomie kostí se studenti s lektorem nebo lektorkou pobaví o různých tématech, např. o vztahu anatomie pánve k porodu, plastické operaci obličeje, zlomeninách končetin, stavbě páteře nebo rentgenovém zobrazení kostí.

V posledním úseku probíhá ukázka orgánových soustav na těle zemřelého dárce a preparátech. Studenti si ukážou polohu orgánů, řeknou si něco o jejich stavbách, funkcích a možných chorobách. Hlavními tématy jsou srdce, plíce a mozek, případně pak slezina, játra a ledviny.

(Přesná náplň výkladu a ukázek na jednotlivých stanovištích se může lišit v závislosti na lektorovi či lektorce a pokládaných dotazech.)

Exkurze jsou zpoplatněné symbolickou částkou 1000,- Kč, která slouží k pokrytí spotřebovaného materiálu.

Počet studentů: optimální 25, maximální 30 (plus doprovod).

Délka trvání: 2 až 2,5 hodiny.

Pro domluvení exkurze kontaktujte Terezu Lukešovou na emailu @email.

Ukázka z exkurze.

V roce 2023 už nás navštívili: Gymnázium Písnická, Akademické gymnázium Štěpánská, Anglicko-české gymnázium AMAZON, EDUCAnet gymnázium, Gymnázium U Libeňského zámku.

V minulosti nás navštívili také: Gymnázium Jaroslava Heyrovského, PORG, Anglicko-české gymnázium AMAZON, Gymnázium u Libenského zámku, Gymnázium EDUCAnet, Gymnázium Elišky Krásnohorské.

 

Created: 2. 3. 2023 / Upraveno: 11. 5. 2023 / Odpovědná osoba: Bc. Tereza Lukešová