Test Močopohlavní systém probíhá písemnou formou dle obecných pravidel písemných testů (viz Průběžné testy – organizace). Test bude zaměřen především na uložení, stavbu, syntopii a funkci orgánů močopohlavního systému. Součástí testu jsou otázky na topografii retroperitonea a malé pánve, svaly pánevního dna, klinické poznámky a zajímavosti.
Močový systém:
Obecná stavba močového systému – vnější stavba
Ledviny – obaly, základní části, funkce, syntopie
Ledvinná pánvička a kalichy – stavba
Močovod – části a ústí, zúžené úseky, syntopie
Močový měchýř – vnější stavba, syntopie, hlavní svaly ovlivňující močení a kontinenci
Ženská močová trubice – části
Mechanizmus močení
Pohlavní systém:
Mužské pohlavní orgány – vnitřní a vnější
Varle – vnější stavba, funkce, klinika
Nadvarle – části
Chámovod – části
Semenný provazec – obsah, obaly
Prostata – vnější stavba, syntopie
Šourek – vnější stavba
Pyj – vnější stavba
Mužská močová trubice – vnější stavba, mechanizmus erekce a ejakulace
Ženské pohlavní orgány – vnitřní a vnější
Vaječník – vnější stavba a fixace
Vejcovod – vnější stavba
Děloha – vnější stavba, plochy a poloha, podpůrný a závěsný aparát, závěsy pobřišnice
Pochva – vnější stavba, syntopie
Vnější pohlavní orgány – stavba
Hráz a hrázové svaly
Topografie:
Retroperitoneum
Pobřišnicová dutina pánve – orgány, prostory a útvary
Subperitoneum – orgány
Trigonum urogenitale – obsah
Canalis pudendalis – ohraničení a obsah
Klinické poznámky
Transplantovaná ledvina se obvykle nachází v pravé kyčelní jámě. Je to častější jev než bloudivá nebo dystopická ledvina.
Tapottement (čti tapotman) je poklep malíkovou hranou ruky na oblast beder v úrovni ledvin. Je to součást fyzikálního vyšetření a jeho pozitivní nález (bolest) je jednou ze známek zánětu ledvin.
Ženská močová trubice je pro svoji délku a blízkost vyústění ke konečníku častěji osídlena střevními bakteriemi. To vede k zvýšenému výskytu infekcí močových cest u žen. Zároveň je trubice široká, krátká a rovná, což umožňuje snadné cévkování.
Musculus sphincter urethrae externus u muže představuje hlavní uzavírací mechanismus. Jeho porušení (např. po operacích prostaty a močového měchýře) může vést k inkontinenci moči.
Vyšetření šourku pohmatem (palpace) představuje důležitou součást celkového vyšetření. Podezření na nepřítomnost varlete v šourku, jeho zvětšení, bolestivost nebo jiné změny mohou být známkou vážného onemocnění.
Torze varlete je akutní stav, při kterém dojde k otočení varlete kolem cévní stopky přicházející ve funiculus spermaticus. Projevuje se velkou bolestí varlete, která může vystřelovat do třísla, otokem šourku a celkovou nevolností. Vyskytuje se zejména u mladých mužů a vyžaduje akutní operační zákrok (jinak hrozí nekróza varlete). Po 12 hodinách je již většinou nutné varle odstranit.
Benigní hyperplazie prostaty je zbytnění prostatických žlázek, které vede ke zvětšení zejména lobus medius, a následně k obstrukci výtoku moče z močového měchýře. Vzniká zejména z přechodné zóny.
Ektopické (mimoděložní) těhotenství je stav, při němž se po početí oplozené vajíčko uhnízdí jinde než v děloze. Nejčastějším místem je vejcovod, může se však uhnízdit i v děložním hrdle, vaječníku či pobřišnicové dutině. Většinou dochází k odumření zárodku, ale v případě jeho vývoje hrozí riziko krvácení, prasknutí vejcovodu a sepse. Ektopické těhotenství je pro ženu velmi nebezpečné, a pokud není dostatečně rychle podchyceno, může skončit její smrtí.
Myom (leiomyom) je nezhoubný nádor svaloviny dělohy. Je to nejčastější nádor děložního těla. Typickým příznakem je dlouhé silné krvácení, často i mimo cyklus.
Protože v Douglasově prostoru se přirozeně hromadí tekutina v pobřišnicové dutině, využívá se k punkcím. U ženy můžeme prostor punktovat skrz zadní poševní klenbu. Náplň Douglasova prostoru můžeme vyšetřovat per rectum.
Prolaps dělohy je její výhřez až k vnějšímu ústí pochvy v důsledku oslabení fixačního aparátu v postmenopauzálním období.
Zajímavosti
V jedné ledvině je přibližně 1–1,5 milionu nefronů.
Plexus pampiniformis a vv. testiculares ochlazují krev přiváděnou do varlete (a. testicularis) protiproudovou tepelnou výměnou.
Exocervix (ektocervix) je klinický termín pro děložní čípek (portio vaginalis cervicis). Endocervix pro portio supravaginalis cervicis.
Diaphragma urogenitale (močopohlavní dno) je zastaralý název pro vazivově-svalovou ploténku, tvořenou membrana perinei, mm. transversi perinei, mm. ischiocavernosi et m. bulbospongiosus.