I kurz akutní torakotomie přispěl k záchraně ženy z Novodvorské

Na konci listopadu 2022 se na Ústavu anatomie 2. lékařské fakulty UK v Centru endoskopické, chirurgické a klinické anatomie (CESKA) pořádala praktická část vůbec prvního kurzu traumatické resuscitační torakotomie v České republice. Kurz byl určený chirurgům, traumatologům a intenzivistům, kteří se účastní péče o polytraumatického pacienta, u něhož došlo nebo mu hrozí zástava oběhu. K nácviku úkonu posloužila těla zemřelých dárců, jejichž rozhodnutí tak přímo zachránila život již nejméně jednoho člověka.

Ani ne o měsíc později byla totiž na pražském sídlišti Novodvorská napadena dvojice žen, z nichž jedna skončila ve vážném stavu ve Fakultní nemocnici v Motole. Její život zachránila spolupráce lékařů, sester, sanitářů, a mimo jiné i provedená urgentní torakotomie.

Dárcovský program Ústavu anatomie 2. lékařské fakulty UK slouží nejen k výuce mediků, ale i k vědeckému výzkumu, experimentální chirurgii a nácviku chirurgických úkonů. Darováním svého těla na vědecké a výukové účely tedy lidé kromě dalšího přispívají i ke zkvalitnění péče o žijící pacienty, za což jim patří dík nás všech. Více o našem dárcovském programu se dozvíte zde.

Zdroj: FN Motol, původní příspěvek zde

Created: 31. 1. 2023 / Upraveno: 1. 2. 2023 / Odpovědná osoba: Bc. Tereza Lukešová