Srdce na dlani – workshop morfologie srdečních vad

Kurs určený studentům čtvrtých, pátých a šestých ročníků se koná v pátek a sobotu 18. a 19. 10. 2019 na Ústavu anatomie 2. LF na Plzeňské. Srdečně zveme; kapacita je omezena.


Milí studenti,

srdečně vás zveme na workshop s tematikou vrozených srdečních vad, který je pořádán pod záštitou Ústavu anatomie 2. lékařské fakulty a Centra endoskopické, chirurgické a klinické anatomie a ve spolupráci s Ústavem patologie a molekulární medicíny 2. LF a FN Motol. Kurs je zaměřen na srdeční malformace zejména z pohledu morfologie a klade si za cíl podat ucelený přehled o jejich aktuální nomenklatuře a diagnostických kritériích. Dotkneme se i nejdůležitějších aspektů embryogeneze kardiovaskulárního systému a letmo spolu zamíříme i do oblasti kardiochirurgických přístupů. Tento dvoudenní kurs vás provede kompletním spektrem vrozených srdečních vad od nejjednodušších, jakými jsou defekt síňového či komorového septa, až po ty nejkomplexnější jako funkčně jednokomorová cirkulace či atriální izomerismus. Hlavní mottem kursu je praktičnost. Jeho podstatnou část totiž bude tvořit demonstrace srdečních vad na preparátech malformovaných srdcí a studenti budou mít možnosti si jednotlivá srdce vlastnoručně osahat. Zbylý čas bude vyplněn názornými přednáškami s bohatou fotodokumentací a instruktážními videi. Kurs je určen všem studentům čtvrtých, pátých a šestých ročníků se zájmem o tuto problematiku, ať už uvažují o dráze dětského kardiologa, kardiochirurga nebo echokardiografisty, či se zajímají o srdeční malformace z pohledu anatomického a patologického, nebo v této problematice prostě jen nacházejí zalíbení. Pevně věříme, že pro vás bude kurs přínosem a zároveň zárukou dvou příjemně strávených dní. 

První kurs se bude konat v termínu 18. a 19. 10. 2019 (pátek a sobota) na Ústavu anatomie 2. LF na Plzeňské. Začínat budeme v pátek v odpoledních hodinách a končit v sobotu kolem oběda. Přesný časový harmonogram bude ještě upřesněn. Závazné přihlášky se jménem a ročníkem studia zasílejte MUDr. Ondřeji Fabiánovi na . Maximální kapacita účastníků je 15 osob. Kurs je zdarma. Budeme se těšit!

Vydáno: 2. 9. 2019 / Poslední aktualizace: 2. 9. 2019 / Odpovědná osoba: Mgr. Petr Andreas, Ph.D.