Noc v Ústavu anatomie

V pátek 27. září 2019 se v celé republice koná Noc vědců 2019. 2. lékařská fakulta otevře v rámci této akce na jediný večer pro veřejnost svůj nový Ústav anatomie. Vezměte rodinu, přátele a známé a přijďte si prohlédnout pitevny a mnoho dalšího!

Do loňského akademického roku probíhala výuka anatomie v pronajatých prostorách Anatomického ústavu 1. lékařské fakulty. První den akademického roku 2019/2020 začne výuka v novém Ústavu anatomie, poprvé v historii 2. lékařské fakulty ve vlastních prostorách.

Ještě před zahájením výuky budou prostory v rámci Noci vědců otevřeny pro širokou veřejnost. Mezi 17 a 23 h návštěvníkům nabídneme unikátní možnost prohlídky nového Ústavu anatomie 2. LF UK včetně piteven a špičkového technického zázemí pouhých několik dní předtím, než bude ústav uveden do provozu a začne sloužit výuce mediků. Tato příležitost se v budoucnu nebude opakovat. Návštěvy anatomických sálů už totiž poté, co zde bude zahájena výuka na tělech dárců, nebudou z etických a hygienických důvodů v dalších letech možné.

Program:

Komentované prohlídky povede vedoucí ústavu prof. MUDr. David Kachlík, Ph.D., za asistence lektorů anatomie a mediků 2. lékařské fakulty a budou probíhat od 17 h vždy každou celou hodinu. Poslední prohlídka se uskuteční ve 22 h.

V průběhu prohlídky pitevních sálů a přilehlých prostor bude možné vidět nebo si vyzkoušet:

• virtuální pitevní stůl
  • chirurgické nebo laparoskopické šití
  • osteosyntetické přístupy na kostech
  • využití ultrazvuku v anatomii
  • palpační anatomii
  • vědeckou práci histologa s mikroskopem
  • odbornou práci patologa s mikroskopem
  • videosnímek „Objasnění vývoje lidského zárodku a plodu“ s odborným komentářem

Nejnovější anatomický ústav v České republice disponuje špičkovým vybavením, naleznete zde např. 16 pevných pitevních stolů a 4 mobilní pitevní stoly nasvícené z dvouramenných či jednoramenných vysoce výkonných operačních světel se zabudovanou kamerou a možností snímání zvuku nebo operační sál vybavený dvěma rentgen-transparentními polohovatelnými operačními lůžky pro výuku klinické, chirurgické a aplikované anatomie.

Kudy k nám:

Ústav anatomie 2. LF UK najdete v Plzeňské ulici 130/221 v Praze 5 nedaleko tramvajové a autobusové zastávky Motol. Cestu areálem přibližuje i krátké video.

Created: 19. 9. 2019 / Upraveno: / Odpovědná osoba: Mgr. Ing. Tereza Kůstková